- Model: KEW-3005A Kyoritsu
Buy Now KEW-3005A Kyoritsu At Best Price In Pakistan 2026.
KEW-3005A Kyoritsu Digital Insulation / Continuity Testers 250V/500V/1000V
Features:
• Bar graph to display insulation resistance.
• Displays the value of external AC voltage along with flashing symbol.
• Live circuit warning beeper.
• Releasing the test button automatically discharges the charges stored in the circuit under test.
• 200mA continuity measuring current to IEC 61557.
• Minimum 1mA current on insulation tests to IEC 61557.
Specification:
Insulation Resistance
| Test voltage | 250V/500V/1000V |
| Measuring ranges<br>(Mid-scale value) | 20MΩ/200MΩ/2000MΩ |
| Output voltage on open circuit | Rated test voltage+20%, -0% |
| Nominal current | 1mA DC min. |
| Output short circuit current | 1.5 mA DC approx. |
| Accuracy | ±1.5%rdg±5dgt (20MΩ/200MΩ) |
Continuity Test
| Measuring ranges<br>(Mid-scale value) | 20Ω/200Ω/2000Ω |
| Output voltage on open circuit | 7 - 12V DC |
| Measuring current | 200mA DC min. |
| Accuracy | ±1.5%rdg±5dgt (20Ω) |
AC Voltage
| AC voltage range | 0 - 600V AC |
| Accuracy | ±5%rdg±3dgt |
General
| Safety Standard | IEC 61010-1 CAT III 300V Pollution Degree 2 |
| IP Rating | IEC 60529-IP54 |
| EMC Standard | IEC 61326-1 |
| Power source | R6 (AA) (1.5V) × 8 |