- Model: KEW-2009R Kyoritsu
Buy Now KEW-2009R Kyoritsu Digital AC/DC Clamp Meters 2000A At Best Price In Pakistan 2026.
Features:
• CAT IV Clamp Meter can measure the Voltage and Current in both very low and high power circuits.
• Accurate True-RMS reading of AC current or voltage with distorted waveform.
• Can measure AC and DC currents up to 2000A.
• Output terminal for connection to recorders.
Specification:
| AC A | 400.0/2000A |
| DC A | 400.0/2000A±1.3%rdg±2dgt |
| AC V | 40.00/400.0/750V |
| DC V | 40.00/400.0/1000V±1.0%rdg±2dgt |
| Ω | 400.0/4000Ω ±1.5%rdg±2dgt |
| Continuity buzzer | Buzzer sounds below 20Ω |
| Hz | 10.0 - 4000Hz±1.5%rdg±5dgt |
| Conductor size | Ø55mm max. |
| Output | Recorder : |
| Applicable standards | IEC 61010-1 CAT IV 600V, CAT III 1000V Pollution degree 2 |
| Power source | R6 (1.5V) × 2 |
| Dimensions | 250(L) × 105(W) × 49(D)mm |
| Weight | Approx. 540g (including batteries) |
| Included Accessories | 7107A (Test leads), 9094 (Carrying case) |