- Model: KEW-3125A Kyoritsu
Buy Now KEW-3125A Kyoritsu Digital High Voltage Insulation Testers 5000V At Best Pakistan 2026.
Features:
• Insulation Resistance up to 1TΩ
• Short-Circuit Current up to 1.5mA
• Wide Test Voltage from 250V to 5000V
• Diagnosis Function of PI and DAR
• Newly-designed alligator clip
• It comes with a tough hard case
• Filter function reduces noise interference for obtaining stable measurement
• Large display with Bar Graph indication and backlight
• Live voltage warning
• Safety standard IEC 61010-1 CAT IV 300V / CAT III 600V
Specification:
Insulation resistance
| Rated voltage | 250V | 500V | 1000V | 2500V | 5000V | |
| Accuracy | 0.0 - 100.0MΩ | 0.0 - 99.9MΩ | 0.0 - 99.9MΩ | 0.0 - 99.9MΩ | 0.0 - 99.9MΩ | |
| ±5%rdg±3dgt | ±5%rdg±3dgt | ±5%rdg±3dgt | ±5%rdg±3dgt | ±5%rdg±3dgt | ||
| Short circuit current | 1.5mA | |||||
| Output voltage | ||||||
| Accuracy | ±10% | -10 - +20% | 0 - +20% | |||
| Monitor | ±10%rdg±20V | |||||
Voltage measurement
| Measuring range | AC: 30 - 600V (50/60Hz), DC: ±30 - ±600V |
| Accuracy | ±2%rdg±3dgt |
General
| Applicable standards | IEC 61010-1, 61010-2-030 CAT Ⅳ 300V / CAT Ⅲ 600V Pollution degree 2, |
| Power source | DC12V : LR14/R14 × 8pcs |
| Dimensions | 177 (L) × 226 (W) × 100 (D) mm |
| Weight | 3125A: 1.9kg approx. (including batteries) |
| Included Accessories | 7165A (Line probe: 3m), 7264 (Earth cord: 3m), 7265 (Guard cord: 3m), |